Több mint négy évtizedes az Aratóverseny


Július első hétvégéjén a 41. alkalommal gyűltek össze a muzslyai határban a Vajdaság minden tájáról érkező aratócsapatok a hagyományos Aratóversenyen, hogy bemutassák eleink hogyan takarították be a kenyérgabonát. A rendezvény, lévén, hogy a Napsugaras-tó partjához közel zajlik, ezúttal is a legfiatalabbak részére szervezett horgászversennyel kezdődött kora reggel.

Az aratóverseny kezdetén Kalapis Sztoján atya, muzslyai plébános megszentelte a búzaföldet, és megáldotta a versenyzőket, jelenlevőket. A csapatok elsőként az aratók reggelijét mutatták be, mindazt, amit a régi öregek vittek egykoron aratáskor a földekre. “Kinek mije volt akkoron, azt vitte ki a határba, s abból láthattunk most is hajában főtt krumplit, volt ahol jutott sonka, szalonna is, vagy éppen pirított tarhonya, de a kovászos uborka és a meggykeszőce szinte mindennapos volt a nagy melegben, egy kis felfrissülésnek jól esett” – mondta Dobó Ibolya, aki párjával együtt harminc éve ápolják ezt a hagyományt.

Dobó József, kaszás elmondta, hogy a férfinak a feladata az, hogy elkészíti a szerszámot az aratáshoz.

-Ezért én már előre kikalapáltam a kaszát, jó élesre, hogy jobban tudjam vágni a rendet, elkészítettem az aratáshoz szükséges felszerelést, a kasza mellett a takarót, az üllőt, a kalapácsot, a kaszakövet, a nagygereblyét, hogy a munka zökkenőmentesen menjen – mondta Dobó József, aki megjegyezte, hogy a kenyér, noha imánkba van foglalva, mégis manapság nincs meg a kellő becsülete, sok helyen a kukákba kerül, vagy jószággal etetik meg.

Az aratóversenyen ezúttal 9 csapat mérettetett meg, persze a zsűri mindegyik csapatot megjutalmazta, mert mindegyik valamiben kitűnt. A díjkiosztó előtt a Muzslai Petőfi Sándor MME műkedvelői adtak egy rövid művelődési műsort. Fellépett a Tápai Emese és Rúzsa Richárd citerakettős, a vegyes kórus és a citerazenekar, valamint a Cickafark énekcsoport.

Ünnepélyesen köszöntötte az egybegyűlteket Kerekes József, a VMSZ alelnöke is.

– Látjuk, hogy ennek az aratóversenynek nagyon nagy hagyománya van. Ha visszatekintünk az elmúlt 41 évre, láthatjuk, milyen lelkesen tudják ezt az itteniek megszervezni. Ez azt jelenti, hogy ennek a közösségnek van jövője is, és ilyenkor, amikor az új búzát learatják, az új búzából lisztet készítenek és új kenyeret sütnek, ez olyan, mint egy új ciklus kezdete, ezzel kívántam a helyieknek új erőt az elkövetkező időszakra – nyilatkozta Kerekes József.

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Kovács Elvira, a szerbiai parlament alelnöke is.

– Az aratóverseny és az ilyen jellegű rendezvények lényege, hogy megmutassuk, milyen nehéz volt valamikor régen kézzel dolgozni és betakarítani a termést. Ugyanakkor hálásaknak kell lennünk a szorgos kezű embereknek. Fontos hálát adni a mindennapi kenyérért, a búzáért, és hagyományőrzést tovább adni kötelességünk, hogy ezt megmutassuk, hirdessük – mondta Kovács Elvira.

Az aratóünnepség este egy fergeteges Aratóbállal zárult.

  • Kónya-Kovács Otília